wtorek, 8 marca 2016

42. Czapka wiosenna - tutorial

Witam serdecznie!

Wiem, że w poprzednim poście pisałam, iż w kolejnym umieszcze schematy i opisy moich jajek, jednak nastąpi to w kolejnym. Zmiany wynikły z tego, iż dzisiaj rano zrobiłam czapeczkę wiosenną dla córci znajomych i po udostępnieniu jej w pewnej grupie powstało zainteresowanie i ciekawość jak ją wykonać. Dlatego też postanowiłam zrobić tutorial, jako iż nie posiadam do tej czapki schematu a rysowanie schematów też mi za bardzo nie wychodzi. Czapeczka wiosenna - jak ją wykonać krok po kroku :)
Tę czapkę wykonałam włóczką Red Heart Baby Soft w kolorze kremowym i ozdobiłam kwiatuszkiem z koralikiem. Użyłam szydełka 4.00mm.


Czapkę, którą widzicie w tutorialu wykonałam też włóczką Red Heart, jednak Lisa. Również szydełko 4.00mm


Zaczynamy!

Pierwszym krokiem jest zrobienie tzw. magic ring1 rząd: W dużym kółku (magic ring) wykonujemy trzy oczka łańcuszka


I następnie 13 pojedyńczych słupków


Okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym, 
a nitkę z magic ring ściągamy, aby powstało nam kółko2 rząd: zaczynamy od trzech oczek łańcuszka


W kolejny słupek pierwszego rzędu wkłuwamy 2 pojedyńcze słupkiNastępnie 1 pojedyńczy słupek, i tak na zmianę do końca tego rzędu, w ostatnim słupku powinniśmy wkłuć się 2 razy
zakończyć okrążenie oczkiem ścisłym zamykającym3 rząd: zaczynamy od trzech oczek łańcuszka i w następny słupek 1 słupek pojedyńczy


Następnie w miejscu gdzie robiliśmy w poprzednim rzędzie 2 słupki to wbijamy się szydełkiem pomiędzy te dwa słupki


 i robimy kolejno 2 słupki pojedyńcze, oczko łańcuszkai dwa słupki pojedyńczeI w kolejne oczko słupka poprzedniego rzędu dwa słupki pojedyńcze. (tam gdzie w 2 rzędzie był 1 pojedyńczy słupek).Tak na zmianę wykonujemy do końca rzędu.Okrążenie zakańczamy oczkiem ścisłym zamykającym.
4 rząd: zaczynamy od 3 oczek łańcuszkai w miejscu gdzie rozpoczynaliśmy łańcuszek wbijamy się jeszcze raz słupkiem pojedyńczym


i w kolejny słupek poprzedmiego rzędu wykonujemy 1 słupek pojedyńczyI teraz w oczko, które robiliśmy pomiędzy 4 słupkami poprzedeniego rzędu wykonujemy 3 słupki pojedyńcze (w poprzednim rzędzie robiliśmy w tym miejscu dwa słupki, a teraz trzy)oczko łańcuszka i jeszcze raz w tym samym miejscu robimy 3 słupki pojedyńczespecjalnie rozciągałam robótke podczas pracy, aby były lepiej widoczne miejsca wkłucia.
Kolejnym krokiem jest zrobienie 3 słupków pojedyńczych w miejscu, gdzie w poprzednim rzędzie robiliśmy dwa słupki (ten krok poszerza nam czapke)


i tak kontynuujemy do końca rzędu i zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym.Rząd 5: zaczynamy od 3 oczek łańcuszka i w to samo miejsce, z którego zaczęliśmy wbijamy się jeszcze raz słupkiem pojedyńczym i w kolejne dwa słupki poprzedniego rzędu jeszcze dwa słupki pojedyńczeW łuk z naszych 6 słupków rodzielonych oczkiem łańcuszka wykonujemy znów 6 słupków pojedyńczych oddzielonych jednym oczkiem łańcuszka, ten element już do końca wykonania naszej czapki będzie niezmiennyi znów 4 słupki pojedyńcze w 3 słupki poprzedniego rzędu, ja robiłam 1 słupek, 2 słupki w 1 słupku i 1 słupek, wtedy czapka ładnie symetrycznie się rozszerza i ładnie wygląda poszerzaniei znów tak kontunuujemy do końca okrążenia i zamykamy oczkiem ścisłym zamykającym


Pora na zmierzenie naszej średnicyMi wyszło około 15cm, co nam daje obwód czapki ok. 47cm

Ja tym razem robię czapke dla siebie, więc musze jeszcze poszerzyć ją o kolejny rząd. Jeśli ktoś chce już zakończyć poszerzanie to każdy kolejny rząd rozpoczynamy analogicznie jak poprzednie, czyli 3 oczka łańcuszka, 3 słupki, łuk z 6 słupków rozdzielonych oczkiem łańcuszka, 4 słupki w 4 słupki poprzedniego rzędu i tak do końca okrążenia. Okrążenia powtarzamy do uzyskania wymaganej dla nas wysokości/głębokości czapki.

Zatem ja jade dalej i wykonuje , nadal poszerzając

6 rząd
kolejno 3 oczka łańcuszka, 2 słupki w 1 słupek poprzedniego rzędu, słupek i słupek oraz łuk z 6 słupków pojedyńczych rozdzielonych oczkiem łańcuszka,


zakańczam rząd oczkiem ścisłym zamykającym.


Moja średnica czapki wynosi teraz prawie 18cm, co daje 56,5cm obwodu czapki. (liczymy to według wzoru średnica x 3,14 = obwód)


Gdy już osiagneliśmy wymagany obwód przechodzimy do zaokrąglania naszej czapki. I tak powtarzamy rząd 6 nie zmieniając już w nim nic, Powinno nam wychodzić coś takiego:


I tak sobie powtarzamy ten rząd 6 aż usykamy wymaganą przez nas głębokość/wysokość czapki. Ja wykonałam w sumie 13 rzędów.


w tym miejscu ucięłam włóczkę i doczepiłam szary kolor, aby zrobić wykończenie półsłupkami. Mnie się osobiscie takie wykończenie bardzo podoba. Jednak jeśli ktoś nie chce nie musi jej w ten sposób wykańczać.I tak oto jest gotowa nasza czapusia.
Mam nadzieje, że dobrze wytłumaczyłam co i jak. 
Życzę cierpliwości i wytrwałości w szydełkowaniu.

Poprzednią czapke ozdobiłam kwiatuszkiem wykonanym z resztek włóczek oraz koralikiem. Jest to czapeczka dla dziecka. W wersji biało-szarej dla dorosłych. Już w niej dzisiaj byłam na dworze :)

Jeszcze jedną wersję kolorystyczną tego modelu możecie zobaczyć w tym poście


A tu jeszcze czapeczki mojego wykonania:


Dziękuje, że dotrwaliście do końca tego tutorialu.
Dziękuje wszystkim za odwiedziny i za pozostawione komentarze.
Życzę przyjemnego i spokojnego wieczoru.
Papatki... :)


30.10.2016

Czas pracy:   3h (zw względu na pstrykanie zdjęć podczas pracy :))
Zużyty materiał: ok 150 m

Czas, który poświęciłam szydełku:  18dni 4h 
Tyle metrów już zużyłam razem: 11 km 684 m

Pozdrawiam serdecznie!
Klaudia

2 komentarze:

  1. czy mogłabyś rozrysować początek czapki w formie schematu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie umie rozrysowywać schematów. Wychodzą mi bardzo niekształtne. Mam nadzieje, że ze zdjęć sobie poradzisz :) Pozdrawiam

      Usuń

Dziękuje Wam za wszystkie komentarze.
Za każde odwiedziny i ślad pozostawiony po sobie.
Dzięki Wam mam motywacje do tworzenia tego bloga.
Pozdrawiam,
Klaudia

klaudiapiszczan85@gmail.com

You might also like